Çiçek Bamyası ve Taşova

Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı bir çok köyde ekimi yapılan çiçek bamyası sofralarımıza kattığı lezzet ile adından sıkça bahsettirmeye başladı.

Çiçek Bamyası ve Taşova

Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı bazı köylerde tonlarca bamya çok önemli bir gelir kapısı... Taşova ile özdeşleşen bamya belediye ve kaymakamlık logolarına bile dahil olmuş. 

Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan Amasya-Taşova çiçek bamyası ülkemizde, özellikle de Konya’da çok büyük ilgi görmektedir. Çiçek bamyası perakende sektöründe kuru bamya olarak bilinmektedir.

 İlçemizde bamya ekimi Nisan sonu Mayıs başı gibi yapılır. Haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilmeye başlanır. Bamyalar çiçek açmaya başladıktan sonra, açan çiçekler toplanır, çiçekler 3 metre uzunluğundaki(iki kulaç) iplere dizilir ve kalınca bir beze sarılır. Ertesi gün sabah bez açılır, yumuşamış olan çiçek tablaları temizlenir ve yarı güneş alan özellikle kiremit altlarına asılarak tekrar yeni çiçek açmış bamya çiçekleri toplamaya gidilir.

Hasat sezonu Ağustos-Eylül ayında en yüksek olmak üzere Ekim ayı sonuna kadar sürer ve bu işlem her gün devam eder. Asılı yerlerde kurumuş olan bamyalar kapalı alanlara alınır ve yaklaşık 30 ip (1 kg) bir araya getirilerek 1 top yapılır. Kuru bamya ilçemiz pazarında sürekli alıcı bulmaktadır. İp topları çuvala konarak pazara getirilir ve sabah erken saatlerinde alıcılar tarafından topluca alınır.

Taşova yöresinde yetiştirilen, özenle ipi dizilip kurutulan bamyanın, besin değeri ve mineral oranı çok yüksektir. Lezzet açısından daha güzel olan Amasya bamyasının sağlığı da çok faydası vardır. Bamya, mide bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya aynı zamanda idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Halsizliğe iyi gelir. Bamyanın çiçeği de çok faydalıdır.

Haber : Süleyman Sayar

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER