Kazakistan, kripto para madencilerini kaybediyor.

Kazakistan'da kripto para madencilerinin ülkeyi terk etmeye başladıkları belirtiliyor. Madencilerin 3'te birinin ülkeden ayrıldıkları aktarılırken, başbakan İsmailov da bugün yaptığı açıklamada madenciler ekarşı sert önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Kazakistan, kripto para madencilerini kaybediyor.

Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Çin’in kripto para madencilerine getirdiği topyekün yasağın ardından en çok fayda sağlayan 3 ülkeden biri olan Kazakistan tarihi bir fırsatı kaçırmak üzere… Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği, yasal madencilik şirketleri ve madencilik çiftliklerinin yaklaşık üçte birinin ülkeden ayrıldığını açıkladı.

“Artan elektrik fiyatı, vergiler ve regülasyonlar…”

Dernek başkanı Alan Dorzhiev konuyla ilgili verdiği bir demeçte, madencilerin ülke dışına kaçışında en büyük sebeplerin son dönemde artan vergi oranları ve elektrik ücretleri olduğunu söyledi. Dorzhiev, son dönemde ülkede yaşanan elektrik kesintilerinin faturasının madencilere çıkarıldığını ve bu konuda kısa süre içinde gelecek olan regülasyonların da kaçışı artırdığını belirtti.

“Lider konumunu kaybedebilir”

Dorzhiev ayrıca, Kazakistan’da ciddi bir madenci göçü başladığını, madencilerin 3’te birlik kısmının şimdiden Kazakistan’dan ayrıldığını, bu durumun devam edecek gibi gözüktüğünü ve bunun da ülkenin bu alandaki lider konumunu kaybetmesine sebep olacağını dile getirdi.

Başbakan İsmailov: Sert önlemler alınmalı

Öte yandan bugünkü Su Komitesi toplantısında konuşan Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, “sanal para birimleri”ne karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Çevreye zarar veren madencilere elektrik ve internet hizmetinin verilmemesi gerekiyor. Çok ciddi önlemler almalıyız. Acil önceliğimiz, ülkenin güneyine su sağlamaktır.”

Oğuzhan TEMEL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER