Şeker Fabrikası’nda 70. Pancar alım kampanyası başladı

Amasya Şeker Fabrikası’nın 70. pancar alım kampanyası, dolayısıyla Suluova’da törenle düzenlendi.

Şeker Fabrikası’nda 70. Pancar alım kampanyası başladı

Amasya Valisi Yılmaz Doruk, 15 Eylül 2023 Cuma günü saat 09.30’da başlayan törende yaptığı konuşmada, Amasya Şeker Fabrikası’nın pancar alım kampanyasının başlaması dolayısıyla adeta bir bayram havası yaşandığını ifade etti.
Şeker Fabrikasının, faaliyete geçmesiyle bölgede Suluova isimli bir şehrin kuruluşuna öncülük ettiğini söyleyen Doruk, ”fabrikanın toplumun inşasında eğitimi yüksek, günün ihtiyaçlarını karşılayan, üreten insan kaynağının yetiştirilmesinde de ciddi katkıları olan bir üretim merkezi haline geldiğini belirtti.
Zaman zaman darlığa, zorluğa düşüldüğü zamanlar olduğunu ama Türk milletinin yılgınlık göstermeden her düştüğünde besmele çekip yeniden ayağa kalkıp yoluna devam ettiğini vurgulayan Doruk, “Bu yönüyle de dünya insanlığının da umudu haline gelmiş bir milletiz, ülkeyiz. İnşallah geldiğimiz noktayı daha da ileriye götürerek, devletin temsilcisi olarak şeker camiasına da elimizden geldiğince destek vererek daha iyi noktalara birlikte gideceğiz. Pancar alım kampanyasının başta çiftçilerimiz olmak üzere ülkemize ve ilimize katma değer sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

  
Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan ise fabrikanın 70 yıl önce açılan 11 şeker fabrikasından biri olduğunu söyledi.
Bu kampanya döneminde 5 ilde, 16 ilçede, 10 bölgede 335 köyde, 7 bin 500 çiftçi ile sözleşme yapıldığını anlatan Özarslan, “110 bin dekar pancar ekimi gerçekleşmiştir. Bu ekimden kendi sahamızda 675 bin ton, dış sahada 150 bin ton olmak üzere toplamda 825 bin ton pancar tesellüm edilmesi planlanmaktadır. Bundan da 92 bin ton kristal şeker, 33 bin ton melas, 206 bin ton küspe üretimi hedeflenmektedir. Tohum, gübre, ekim, çapa ve sulama avansı olarak 400 milyon liralık ödeme gerçekleştirdik. Böyle bir ödeme sistemi diğer mahsullerde yoktur. Pancar çiftçinin sigortasıdır, fiyat ve alım garantisi olan tek üründür. Pancarı münavebe kurallarına uyarak her sene mutlaka ekelim. Pancar ekim alanımız geçen seneye göre iki kat arttı. Şeker üretim maliyetini azaltmak için işletmelerinde yatırım yapmaya devam ediyoruz. Etil alkol fabrikamıza geçen sene yapmış olduğumuz kapasite artırımı yatırımlarımızın karşılığını da bu sene aldık. Fabrikamız, ilk defa hiç durmadan tek seferde 9 milyon litre etil alkolü üretmeyi başarmıştır. Ülkemizde etil alkol ihtiyacı 260 milyon litredir. Ülkemizdeki etil alkol fabrikaları 120 milyon litre üretim yapmaktadır. Amasya Şeker etil alkol fabrikamız, ülkemizin yaklaşık yüzde 10 ihtiyacını karşılar duruma gelmiştir. Yapılan yatırımlarla hedefimiz, ülkemizin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girmektir.” dedi.


Daha sonra fabrikaya pancarını ilk teslim eden çiftçilere 70. yıl anı plaketi ile hediyeler verildi. Dua edilmesi ve kurban kesilmesinin ardından Amasya Şeker Fabrikası’nda 70. pancar alım kampanyası başlatıldı.
Törene AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı birer konuşma yaparken, Taşova CHP İlçe Başkanı Ömer Özalp, Taşova İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, Taşova Ziraat Bölge Müdürü Murat Alan ile kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Kaynak: Taşova Gazetesi
 

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER