İyilik Köprüsü Bursa'da....

Ortopedik engelli olan Kazakistanlı Zhanargul Pangaliyeva , Üniversite tercihini Türkiye olarak yapıyor ve Bursa'da üniversite hayatına bir engelli öğrenci olarak devam ediyor.

İyilik Köprüsü Bursa'da....

Hani bazen bazı söylemlerde bulunuruz ya, ''tesadüfen şöyle,tesadüfen böyle oldu'' diye... Hayatta hiçbir olayın tesadüf olmadığı gerçeği de bu haberde gizli dostlar. 

Bir pazar sabahıydı, yine İstanbul'da bahardan kalma bir hava vardı. Ne yapalım diye düşünürken Eyüpsultan'da oturalım diye bir davet geldi. Davetin sahibi de İyilik Hareketi Derneği Başkanı Kasım Alper Özdemir kardeşimizdi. Sebebi davetinin ana nedeni ise Zeytinburnu'nda bulunan bir yetimhane ziyaretiydi. Bazı nedenlerden ötürü yetimhaneye gidemedik. Oturup bu günü nasıl değerlendirebiliriz diye istişarelere başladık. Darülaceze dedik ama bir anda benim aklıma vatan caddesinde bulunan engelliler lokali geldi. Gerçi kapatılmıştı ama Engelli Yıldızlar, şimdiki Fenerbahçe Engelli basketbol kulübü lokaline geçtik. Dışarıda kimse yoktu ama Kemal başkan her nehikmetse bugün oraya uğramak aklından geçmiş. İşte gelişen olayların fitili buradan ateşleniyor. Pazar gününün bahar havasında olması Kazakistan'dan Türkiye'ye okumak için gelen Zhanar için bir araştırma gününün başlangıcı olmuştu. Kapısı kilitli olması gereken lokalde başkanın olması, başkan ile oturup sohbet ve kendi çaışması için anketini doldurması bugünün halk tabiriyle kısa karı olmuştu. İşte bizde aynı mekana uğrama kararı almamız nedeniyle Zhanargul Pangaliyeva ile karşılaşmamıza vesile oldu. Güzel bir sohbet ve Kazakistanlı öğrenciye bir fayda oluşmuş oldu. Sonrası Bursa'da okuduğunu ve Bursayı çok sevdiğini söyleyince, Bursa'da bu tür anket için çalışma yapıp yapmadığını sorunca, ''çok az oldu'' cevabını aldım. 

İşte o an her daim benim engelliler konusunda yaptığım çalışmalara gönülden destek veren, her önemli günlerde beni arayıp soran, İstanbul'a geldiğinde de mutlaka benimle görüşen Bursalı Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Bursalı ağabey aklıma geldi. Misafirlere çaktırmadan kendisini dışarı çıkıp telefonla aradım ve kısaca buradaki durumu izah ettim. Yarın kendilerini beklediğini söyleyince beni son derece mutlu etti. Sevinerek içeri girdim ve Zahanar'a Fuat abiden bahsettim. Orada engellilerin çalıştığını anket konusunda beklediği sayının üzerine çıkacağını söyledim ve o da çok sevindi.

Evet İstanbul Vatan Caddesi'nde başlayan serüven Bursa'ya taşınmıştı. Fuat abimiz misafirlerini özel araçlar aldırıp fabrikaya getirtiyor ve gereken misafirperverliği göstererek engelli öğrencimize tüm olanakları sağlıyordu. Güleryüzlü bir ekiple hem güzel bir çalışma hem de kendi okuduğu ilde bir tanışma faslı olmuştu. Zhanar sonrası beni aradı ve çok teşekkür ederek harika bir gün yaşadığını, Fuat beyinde çok misafirperver,nazik  ve duyarlı bir iş insanı olduğunu söyledi ve hediyeleri içinde teşekkürlerini iletti.

İşte hayatı paylaşmak ve işte hayatta tesadüflerin yeri olmayıp tevafuklarla dolu olduğunun yağane göstergesi diyebileceğimiz bir pazar.

İyilik her zaman güzelliklere götüren bir rehberdir. Bu rehberi cebimizden eksik etmeyelim...

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.