Suluova'da Farkındalık Etkinliği

Türkiye Sakatlar Derneği Suluova Şube tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla “Farkındalık Müzik Şöleni” düzenledi.

Suluova'da Farkındalık Etkinliği

Suluova Belediyesinin katkıları ile Türkiye Sakatlar Derneği işbirliğinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen etkinlikte Suluova ile Amasyalı sanatçılar çeşitli parçalar seslendirerek geceye renk kattı.

Açılış konuşması yaparak Farkındalık Müzik Şöleni programına katılanlara ve destek verenlere teşekkür eden Dernek Başkanı Mehmet Semiz, Suluova’da 2.000 yılında kurulan ve 2013 yılından beri Dernek Başkanlığı görevinde bulunduğu Sakatlar Derneğinin, üyelerinin haklarını korumak, sosyal, eğitim ve iş hayatına katılımlarını sağlamak suretiyle daha kaliteli yaşam ortamları oluşturmak için faaliyetler yürüttüklerini, engelli ve özürlülük bir imtihan olduğunu, bir bela veya ceza olmadığını, Engellilerin normal bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olduğunun altını çizdi. Engelli bireylerimizin sorunlarına dikkat çekmek ve Toplumda farkındalık oluşturmak içinde “Farkındalık Müzik Şöleni” etkinliğini düzenlediklerini, amaçlarının bu hafta kapsamında tüm ilçe halkımızı kucaklayacak ve güzel vakitler geçirmelerine katkı sunmak olduğunu söyledi.

Engelli bireylerin hayat standartlarının yükseltilmesi amacıyla belediyemiz tarafından ilçemiz genelinde bir çok hizmet ve iyileştirmeler yapıldığını, yeni dernek ofisi ile engelsiz yaşam parkı ve engelsiz ulaşım aracı kazandırıldığını belirterek Belediye Başkanı Fatih Üçok’a teşekkür edip plaket takdim eden Mehmet Semiz, ayrıca engellilere yönelik açılan E-KPSS ve çeşitli kurslar ve destekleri dolayısıyla da İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu’ya teşekkür ederek plaket takdim etti.

Görevi süresince engelli bireylere yönelik birçok hizmet ve yatırım yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Fatih Üçok ise, “Göreve geldiğinden beri engelli bireylerin cemiyet hayatı içerisinde olması, normal vatandaşlarla birlikte hayatı paylaşması bizim için olmazsa olmazlarındandı. Engelli kardeşlerimizin dernek ofisi, ulaşım ve etkinliklere katılım konularında önemli sorunları  vardı. Bu konularda hemen çalışmaya başlayarak ilçemiz genelindeki sosyal alanlarda düzenlemeler yaptık. Yeni bir dernek ofisi yaparak kendilerine tahsis ettik, engelsiz yaşam parkı yaparak hizmetlerine sunduk. Ulaşım sorunlarının çözümü için de bir araç tahsis ederek  ücretsiz servis imkanı sunduk. Derdimiz, cemiyet ve sosyal hayatın içerisinde bu kardeşlerimizin hak ettiği şekilde yer almalarıdır. Eve kapalı yaşamaktan kurtulmalarını sağlamaktır. En büyük engel, sevgisizliktir. İnsan empati yapamamaktır. Biz empati yaparak bu kardeşlerimizin hayatını anlamlandırmaya gayret ediyoruz. Bize ulaşıp sorunlarını iletmeleri yeterlidir. Biz gerekli yardımları yaparız. Bu güzel program dolayısıyla dernek başkan ve üyelerimize, etkinliğe emeği geçen Kasım Alper Özdemir’e ve katılan sanatçılarımıza ve halkımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Demokrasi Meydanında oluşturulan sahneye çıkan yerel ve ulusal sanatçılar, çeşitli müzikler seslendirdi.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Görme Engelli Nuri Acınıklı ayrıca bağlama eşliğinde çeşitli parçalar seslendirdiği Müzik konserinde, Kerem Demirci organizasyonunda Suluova Es Sanat Müzik Organizasyon ekibi ile İbrahim Birgül, Sinan Erken, Hazal İlayda Onat ve Turgay Yolaçan’dan oluşan Suluovalı Enstrüman ve Ses Sanatçıları ve M. Tahsin Okumuş, Berkan Aksu, Nurettin Arslan’dan oluşan Amasyalı Müzik Kulübü üyeleri enstrümanlar eşliğinde çeşitli müzik parçaları seslendirdi.

Etkinliği organize eden isimlerden İyilik Hareketi Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şair Kasım Alper Özdemir çeşitli şiirler okudu ve engelli vatandaşlarımız ve aileleriyle bol bol fotoğraf çektirdi..

Özdemir; hepimiz birer engelli adayıyız. Bu güzel geceye emeği geçen herkese bende teşekkür ediyorum; dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER