AKTİF GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARI*

*ATANAMAYAN UZMANLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA GÜNDEŞLİ EMEKLİ UZMAN ÇAVUŞLAR, UZMAN ÇAVUŞLAR VE ESKİ UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İLE İLGİLİ ÇAĞRIDA BULUNDU*

AKTİF GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARI*

Terörün ve çatışmaların en yoğun olduğu dönemlerde 1986 – 1998 yılları arasında görev yapmışlardır. Pkk’lıların kökünü kazıyan Uzman Bn Çavuşlar 45 yaşında mecburi bir şekilde en düşük memur maaşı kat sayısıyla emekli edilmişlerdir.45 yaş mağduru Emekli Uzman Çavuşlar 1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep edilmektedir.

*AKTİF GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARI*

Uzman çavuşların özlük hakları ile ilgili sorunlar; Sağlık yönetmeliği, tayin yönetmeliği, kıdemlerin rütbeden sayılmaması ve diğer özlük haklarının düzeltilmesiyle beraber kadroya geçirilmeyi beklemektedirler. Bu düzenlemelerle beraber binlerce profesyonel mesleklerini devam edeceklerini düşünmekteyiz. Sadece Uzman Çavuş’ların talebi geleceğe umutla bakmak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü canla başla korumaktır.

*UZMAN ÇAVUŞLAR GÖREVİ NEDEN BIRAKMAK ZORUNDA KALIYORLAR?*

1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda hiçbir düzenleme olmadığı gibi şartlar daha da kötüleşmiştir. Özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığından kaynaklı yıllarca mobbing baskısı altında görev yapmak zorunda kalmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında en kritik bölgelerde görev yapan Uzman Çavuş’ların özlük haklarında iyileştirme yapılmadığından kaynaklı görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Dünyanın en zor savaş tekniği olan meskûn mahal muharebelerinde en önde görev yapan Eski Uzman Çavuşlar 3269 sayılı uzman erbaş kanunun yetersiz olmasından kaynaklı mobbing baskısı ile görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Binlerce profesyonel Eski Uzman Çavuş yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kaderine terk edilmişlerdir.

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5’inci maddesinde “Uzman Erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için 2016 yılından önce 2 yıl olan hizmet yılın 2016 yılından sonra 7 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu kanuna istinaden devlet eliyle uygun kadrolara referansız bir şekilde atama beklemekteyiz.

Devletimizden beklentimiz; Emekli Uzman Çavuş’ların geriye dönük haklarının verilmesi, görev yapan Uzman Çavuşların 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri kanuna tabi olması ve Eski Uzman Çavuşların kanunen verilmiş haklarının Devlet eliyle atamalarının yapılmasını beklemekteyiz.

*ATAUZDER GENEL BAŞKANI*

*Mustafa GÜNDEŞLİ*

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2024, 10:05

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet yülek
Ahmet yülek - 5 ay Önce

Desteğiniz için teşekkürler

Cem Atilla KILIÇ
Cem Atilla KILIÇ - 5 ay Önce

EskiUzmanÇavuslar ve aileleri adına verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz

Ömer ÇİL
Ömer ÇİL - 5 ay Önce

İNANDIK BAŞARACAĞIZ
#EskiUzmanÇavuşlar desteriniz için teşekkurler

Hakan TOSUN
Hakan TOSUN - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlariçinAdalet

Kamu Kurumlarına Atanmak Hakkımızdır

Atauzder Başaracak

İbrahim Özcan
İbrahim Özcan - 5 ay Önce

Verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ederiz

İbrahim özcan
İbrahim özcan - 5 ay Önce

Atauzdere Vermiş olduğunuz destekden dolayı teşekkür ederiz sağolun var olun

Mustafa YORULMAZ
Mustafa YORULMAZ - 5 ay Önce

İNANDIK BAŞARACAĞIZ ✔️

KANUNEN VAROLAN KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA REFERANS OLMADAN ATANMAK İSTİYORUZ

Mustafa YORULMAZ
Mustafa YORULMAZ - 5 ay Önce

MUSTAFA GÜNDEŞLİ


SIRADAKİ HABER