Bizimkisi Bir Su Hikayesi !

Son günlerin zamlı tarifelerine ''ZAMSIZ'' hatta ''UCUZLUK'' haberleri peşpeşe gelmeye başladı. En ucuz su veren Belediye Başkanı olarak bilinen Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI'ya Böcek perdesi...

Bizimkisi Bir Su Hikayesi !

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü ASAT Genel Kurulu'nda suya indirim yapıldı. 1 Ocak 2023 itibarıyla Antalya'da mesken abonelerinde 5 tona kadar suyun tonu 1 lira oldu. 6-20 ton arası ikinci kademede ise suyun tonu 11 lira olarak belirlendi. Ticarethanelerde 10 tona kadar suyun tonu 23.60 liradan 11 liraya indirildi. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Antalya'da 5 ton su bir ekmek parası oldu. Meskenlerde daha önce 290 lira gelen bir fatura, indirimin ardından 126 liraya düşecek” dedi.

Peki ya Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI 

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tatili süresince su ücreti almayan Amasya belediyesi bu yıl suyun tonunu 1 lira yaptı. Ekonomik anlamda zor günler yaşayan vatandaşa bir nebze olsa katkı sağlayacak düzenleme ile birlikte Belediye Başkanı Mehmet Sarı bir müjdeli haberi daha paylaştı. Temmuz ayı boyunca 45 binden fazla aboneden su ücreti almayacaklarını söyleyen Başkan Sarı, kartlı su sistemi kullanan vatandaşların kartlarına da 25 ton su yükleneceğini açıkladı.

“BANA KALSA BEDAVA VERECEĞİM”

2021 yılı başında suyu yüzde 50 ucuzlattıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin belediyelere yaptığı su tarifesinde indirim çağrısı sonrası da şebeke suyunun tonunu şu an 1 liradan verdiklerine işaret eden MHP’li Mehmet Sarı, “Bana kalsa suyu komple bedavaya vereceğim. Lakin hukuktaki bazı kurallar buna müsaade etmiyor” diye konuştu.

“İSTANBUL’DAN ‘KAMYONLA DOLDURABİLİR MİYİZ’ DİYE SORUYORLAR”

Akdağ’dan yeniledikleri borularla ulaştırıp tonunun bu fiyatla verilmesiyle Amasya’nın Türkiye’de suyun en ucuz olduğu kentlerin başında geldiğini vurgulayan Belediye Başkanı Sarı, “Amasya’mızda 10 ton su 10 lira. İstanbul’da karşılaştığım sucular ‘kamyonla gelip su doldurabilir miyiz?’ dediler. ‘Dolduramazsınız’ yanıtını verdim” şeklinde konuştu.

Görüldüğü üzere Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI'nın açmış olduğu su yolu tüm belediye başkanlarınca takibe alındı. Umudumuz ülke olarak aynı kapasite ve düşünceyi uygulamaya koyabilecek dirayetli başkanların çoğalması yönünde...

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER