‘Triticale Yetiştiriciliği Projesi’

Valimiz Mustafa Masatlı, ‘Triticale Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında Triticale Tohumu Dağıtım Programına katıldı. Programda ayrıca protokol üyeleri ile siyasi partilerin temsilcileri ve üreticiler yer aldı.

‘Triticale Yetiştiriciliği Projesi’

Programda ilk konuşmayı yapan İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra projeden faydalanan çiftçilerimiz adına konuşan üreticimiz ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek başta Valimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Valimiz Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Değerli konuklar, Amasya’nın üreten eli saygıdeğer çiftçilerimiz, basınımızın güzide mensupları Triticale Tohumu Dağıtım Törenine hoşgeldiniz.

Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye için de tarım sektörü stratejik bir öneme haizdir. Gelişen dünyada ülkeler ekonomik olarak güçlenmeye, halklarının refah seviyelerini yükseltmeye çalışırken, bir yandan da dünya sahnesinde söz sahibi olmaya gayret etmekte, sürekli çalışmakta ve yenilikler bulmaya çabalamaktadır. Sürekli bir arayışın olduğu sektörlerin en önemlilerinden birisi de elbette ki tarım sektörüdür.

Bu kapsamda ülkemizde son 18 yılda Devletimizin tarıma verdiği önem ve bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığımızın çeşitli desteklemeleri artmıştır. 2002 yılında toplam tarımsal desteklemeler 1,8 milyar TL iken, 2020 yılında bu rakam rekor seviyede artışla 22 milyar TL’ye çıkmıştır. Bu projeler ve destekler sayesinde hem çiftçilerimizin gelir düzeyi, hem de tarımsal üretim ve ihracat rakamlarımız artmıştır.

Bununla birlikte hayvan varlığı açısından da oldukça iyi bir konumda olan ilimiz, Ülkemizin ilk besi organize sanayi bölgelerinden biri olan Suluova Besi Organize Sanayi Bölgesiyle bu alanda önemli bir yere sahiptir. Suluova Besi OSB’de yakın zamanda lansmanını yapacağımız 625 dekarlık genişleme alanının faaliyete açılmasıyla, hayvancılık yatırımları ve sektördeki istihdam sayısı daha da artacaktır. 

Sahip olduğumuz tüm bu potansiyeli daha ileri seviyelere taşımak ve hayvan varlığımızı arttırmak için de altyapımızı güçlendirmemiz ve yem hammaddelerini çeşitlendirmemiz gerekmektedir. Bu alandaki nihai hedefimiz ise Amasya’yı bölgemizin kırmızı et üretim merkezi haline getirmektir.

Bugün bu çalışmaların bir sonucu olan Triticale Tohumu Dağıtımında sizlerle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Önemli bir yem bitkisi olan Triticale, hayvancılığın en büyük girdilerinden birini oluşturan kaba ve kesif yem açığının giderilmesinde İlimiz hayvancılığının ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliklerde bir üründür. İlimizde 2020 yılında 18.734 dekar alanda 6.100 ton triticale üretimi yapılmıştır.

Bu proje kapsamında ise 4.800 dekar alanda kullanılmak üzere 120 ton triticale tohumu dağıtımı gerçekleştirilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımız kaynaklarından %50 bedeli hibe olarak çiftçilerimize sunulan bu projenin toplam bedeli ise 648 bin TL’dir. Bu projenin başarıya ulaşarak, üreticilerimizin bu üründen elde ettikleri verim arttıkça, ilerleyen yıllarda bu yem bitkisinin üretimi daha da yaygınlaşacaktır.

Bu düşüncelerle dağıtımını yapacağımız tohumların çiftçilerimize bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyor, başta Ülkemizi her alanda geliştirerek, bizlere yeni bir vizyon çizen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Milletvekillerimize ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından proje kapsamında temin edilen Triticale Tohumlar, Valimiz Mustafa Masatlı tarafından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.