Kızgüldüren'e Has Üzüm Yok Olmasın...

Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Kızgüldüren Köyü üzüm üretimiyle bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri. Ancak son yıllardaki mevsim anormalleri Kızgüldüren üzümünde olumsuz sonuçlar doğmasına neden oldu.

Kızgüldüren'e Has Üzüm Yok Olmasın...

Kızgüldüren Köyü Taşova'nın 1924 Selanik Göçmeni köylerinden biri. Genellikle tarım konusunda üzümüyle meşhurdur. Her yıl üzüm zamanı Taşova halk pazarında aranan bir üzüm cinsi olan sarı üzüm son yılların mevsim anormallikleri nedeniyle rekoltede düşüşe neden oldu. Hele hele bu yıl hava şartları neredeyse bu üzüm türünü yok denecek kadar azalttı. 

Tüketicimiz pazarda, markette ”Kızgüldüren Sarısı” diye ünlenen Kızgüldüren üzümünü arıyor.  Kızgüldüren son yıllarda titiz ve özverili çalışmaları ile Baraklı üzümünün önüne geçti.

Kendine has bir aroması olan Kızgüldüren üzümü  kilosu 15  liraya satılıyor.

Üzüm sezonumuz Ağustos başında Taşova merkezde yetişen üzümle başlayıp, sırası ile BeleviUluköyGüvendik ve Kızgüldüren ile devam ediyor. Yüksek rakımda bir köyümüz olan Baraklı üzümü ise tavan arasında özel bir şekilde muhafaza edilerek kış ortasında bile tüketilebiliyor.

Belki ülkemizin batısında sebze-meyve, bitkisel ürünler açısından bizden avantajlı ilçeler olsa da Taşova gerçekten özel bir coğrafyada yer alıyor. Üzüm konusunda çok avantajlı bölge olan  Faravga tepemizi iyi değerlendirmek zorundayız.

Usanmadan, bıkmadan  hatırlatmataya devam edeceğiz: “Bu güzel ilçemize sahip çıkalım.”

Kaynak: Taşova Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.