Miraç Nedir ? Bu Gece Neler Yapılmalı !

Miraç Kandili'nin önemi ve anlamı, mübarek kandil gecesinin gelmesi ile beraber Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. İslam inancına göre, Hazreti Muhammed'in, Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilir.

Miraç Nedir ? Bu Gece Neler Yapılmalı !

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili her yıl idrak edilemeye devam ediyor. Bu özel günün 2021 tarihinin gelmesi ile birlikte, miraçın ne demek olduğu ve miraç olayının detayları araştırılıyor. İşte, Miraç Kandili ile ilgili ayrıntılar.

MİRAÇ KANDİLİ 

Miraç Kandili, "üç aylar"ın ilki olan Recep ayının 27'nci gecesine denk geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Miraç Kandili dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

MİRAÇ OLAYI NEDİR? 

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, 27 Recep 621 hicri tarihinde gece Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi.Hazreti Muhammed, yolculuğunda "Burak" adlı binekle seyahat etti."İsra ve Miraç mucizesi" ismiyle anılan bu olay, Kur'an-ı Kerim'de İsra ve Necm surelerinde ifade ediliyor. "İsra olayı", Hazreti Muhammed'in bir gece Mekke'den Kudüs'e, "Miraç olayı" ise gökler ötesine yaptığı yolculuğa deniliyor.İslam kaynaklarına göre, Mekke'den Medine'ye hicretten bir sene önce yaşanan "İsra ve Miraç" olayı Allah'ın, Hazreti Muhammed'in Mekke'de gördüğü eziyetlere karşı bir tesellisi olarak kabul ediliyor.Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verildi ve "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti vahyedildi.Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed'e İsra Suresi'nde de yer alan insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi.Müslümanlara Miraç Kandili'nde, namaz borcu olanların kılabildiklerince namaz kılması, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılması, Kur'an-ı Kerim okuması, istiğfar ve dua etmesi tavsiye ediliyor.

MİRAÇ NE DEMEK? 

Kelime olarak “İsra” geceleyin yürüme, gece yolculuğu yapmak; “Miraç” ise yükseğe çıkmak veya yükselmeyi sağlayan manevi araç anlamlarına gelir.Hicretten yaklaşık 1,5 yıl önce Recep ayının 27. gecesinde Yüce Peygamberimiz Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Oradan da zaman ve mekân mefhumları aşılarak göklere yükseltilmiş, hiçbir faniye nasip olmayan nice manevi makam ve mevkiler kendisine gösterilmiş, varlık ufuklarının üstüne çıkartılarak Yüce Allah’ın huzuruna varmıştır.Gece, çok kısa bir zamanda iki safhada cereyan eden bu olaya “İsra ve Miraç” mucizesi ve bu geceye de “Miraç” kandili deniliyor.İsra mucizesi Kur’an-ı Kerim`in İsra suresinin birinci ayeti ile sabittir. İnkâr eden küfre gider, imanından olur.Cenab-ı Hak bu ayet-i kerimede mealen “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”buyurulmaktadır.

MİRAÇ GECESİ NE YAPILMALI ?

Miraç Kandili 2021 yılında 10 Mart tarihinde idrak edilecek. Miraç gecesi, Kur’an-ı Kerimde; ‘Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescidi Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.’ şeklinde beyan edilmiştir. Müslümanlar bu tarihe az bir zaman kala kandil günlerinde yapılacak ibadetleri araştırmaya başladılar. Bu ibadetler arasında Kur'an-ı Kerim okumak, Cevşen-ül Kebiri okumak da yer alıyor.İşte Arapça'da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getiren Miraç Kandili’nde yapılacak ibadetler ile ilgili detaylar

MİRAÇ KANDİLİ İBADETLERİ NELERDİR? 

Miraç; ferdi, toplumu ve bütün insanlığı yücelten ve yükselten değerlerle buluşarak, zamanın önemini idrak ve sorumluluk bilinci ile her türlü kötülüklerden arınma ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek, yüce mertebelere ulaşma azmini kuşanmaktır. Miraç gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.Kur'an-ı Kerim okunmalıPeygamberimiz (a.s.m)'ın mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okunmalıAile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet etmeliAllah rızası için namaz kılmalıHayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yapmalıGünahların bağışlanması için Allah'tan af dilenmeli ve tövbe edilmeliSevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okunmalıDünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmeliHastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmeliEş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşmeli

Dargın ve küskünleri barıştırmalıÜzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalıHayattaki büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli.Mirac olayının gerçekleştiği gece müslümanlarca kadir gecesinden sonra en kutsal gece sayılmış ve bu gecenin ibadetle ihyası gelenekleşmiştir. Osmanlılar döneminde, camiler kandillerle donatıldığı için Mirac kandili olarak anılan geceyi izleyen gün, cami ve tekkelerde Mirac olayını anlatan ve Miraciye adı verilen şiirlerin okunması, dinleyenlere süt ikram edilmesi de bir gelenekti.

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER