Bir Türkünün hikayesi

Hüzünlü bir türkü olmasına rağmen yediden yetmişe herkesin bildiği ve büyük bir beğeni ile dinlediği ”Karadır kaşların ferman yazdırır” türküsünün söz yazarı olan, ilçemizde 1969-1975 yılları arası Tapu Sicil Müdürlüğü yapan Mustafa Tuna’ya ait olması doğrusu bizleri şaşırttı.

Bir Türkünün hikayesi

Kaynak: Taşova Gazetesi

canli mac izle, www.uccgrp.com, www.uccgrp.com, Geneva,sans-serif;">Görev yaptığı yıllarda Tepe mahallesine ilk ev yaptıran Tuna, 1975’de emekli olana kadar ilçemizde ikamet etti. Memleketi Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine yerleşen Tuna, 2009 yılında vefat etti.

Gençliğinin en güzel günlerini Taşova ilçemizde yaşayan oğlu Yılmaz Tuna, 45 yıl sonra 2019 Temmuz’unda ilçemizi ziyaret etti. Gençliğindeki Taşova’dan eser kalmadığını ifade eden Yılmaz Tuna, ilçemiz için görüşlerini; ”Bahçeli evlerin yerini beton binaların kaplaması beni üzdü.” şeklinde ifade etti. Taşova’yı unutamadığını söyleyen Tuna, emeklilikten sonra  memleketi  Seyitgazi ilçesinde ikamet ediyor.
Sizleri ”Karadır kaşların ferman yazdırır” eserinin gerçek hikayesi ile başbaşa bırakıyoruz:
”Mustafa Tuna 1944 yılında memleketi Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde komşularının kızı olan Raziye’ye tutulur. Raziye Rum kızıdır. Mustafa Tuna’nın Babası “kanıma Rum kanı karıştırmam” diyerek konuyu kapatır.
Bunun üzerine Raziye’yi başka birine verirler kısa sürede düğün hazırlıkları yapılır düğüne bir gün kala Mustafa arkadaşları ve aracı bir kadınla çeşmeye giden Raziye’yi dar bir yolda sıkıştırıp zorla kaçırır.
Arabacı Raşit’in arabasına bindirerek hızla uzaklaşırlarken kendilerini Eskişehir yolu üzerindeki Kızıltepe ormanının içinde arabaları devrilir.
Ormanda Mustafa’yı Jandarmalar ve Raziye’nin nişanlısının akrabaları çevirirler ve yakalarlar.
Mustafa tutuklanır.  Hapiste 27 gün yatar, Sorgu hakimi olan arkadaşının yardımıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalır ama olay bununla kapanmaz.
Kız kaçırma suçundan ağır cezada yargılanır. Raziye’nin Mahkemeye gelip ben kendi isteğimle kaçmak istedim demesi de kurtarmaz Mustafa’yı ve 2 yıla mahkum olur.
Mustafa’nın hapisliği sırasında Raziye’yi nişanlısı ile evlendirirler. Raziye mahkemede Mustafa lehine ifade verdikten sonra bir daha kocasının evine gitmez ve bu evliliğini kısa sürede bitirir.
Raziye’nin babası Mustafa hapisteyken onunla görüşmek ister. Mustafa’nın babası buna izin vermez. Mustafa babasına bu kez karşı gelemez. Ancak bir yandan da Raziye ile görüşmektedir. Raziye Mustafa’ya bir aracı ile çevre göndermiş haber yollamıştır. Onun da Mustafa’da gönlü vardır.
Türküyü de bu mahpusluğu sırasında söyler. Hapishaneden tüm Eskişehir’e dalga dalga yayılır türküsü.
Mustafa bir türlü babasına karşı gelip ve Raziye’ye kavuşamaz.
Terk-i diyar ederek Ankara’ya yerleşir. İnşaatlarda çalışır, daha sonra memur olur. Uzun yıllar Seyitgazi’ye gelmez. Ankara’nın Kalecik ilçesinden Hikmet Hanim ile evlenir. Çocukları olur. 22 yıl sonra ailesi ile birlikte Seyitgazi’ye tekrar yerleşir.
Raziye de daha sonra Kadir isimli biriyle daha evlenir. 21 Temmuz 1989’da ölür.
Türkü ile ilgili en ilginç notlardan birisi de Mustafa Tuna’nın, Raziye ve ailesi rencide olmasın diye Türküyü yaşadığı bir olay üzerine kendisinin yaktığı ve bu olayın Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yaşandığını yıllarca saklamasıdır. Hatta tuttuğu hatıra defterini de yakar.
Bu nedenle Türkü bir süre görev yaptığı Zonguldak’a (Bartın) mal eder ve TRT kayıtlarında türkü bu şekilde geçer.
Raziye’nin 1989 yılında ölmesi üzerine Mustafa Tuna şu şiir dökülecektir yüreğinden.
“Açmış kolların kara toprak
Seni bağrına basmak için
Niçin, niçin, niçin?
Çektiği ıstıraplar için.”
Mustafa Tuna’nın Raziye için yazdığı başka şiirler de vardır.
Türkünün hikayesi kahramanı söz yazarı ve bestecisi Mustafa Tuna’nın kendi anlatımından özetlenmiştir ve bizlere yine vuslatı mahşere kalan, hikayeleri dilden dile dolaşan türkülerini bırakarak göçüp gitmişlerdir bu fani dünyadan. Ruhları şad mekânları cennet olsun
Karadır kaşların ferman yazdırır
Bu dert beni diyar diyar gezdirir
Lokman hekim gelse yaram azdırır
Yaramı sarmaya yar kendi gelsin

Ormanlardan aşağı aşar gelirim
Nazlı yari kaybettim ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Nazlı yarin hayali karşımda durur

Karadır kaşların benzer kömüre
Yardan ayrı düşmek zarar ömüre
Kollarımdan bağlasalar zincire
Kırarım zinciri vararım yare

Ormanlardan aşağı aşar gelirim
Nazlı yari kaybettim ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Nazlı yarin hayali karşımda durur

Uzaklara gittim gelirim diye
Tabancam doldurdum vururum diye
Hiç aklıma gelmez ölürüm diye
Ölüm ver Allah’ım ayrılık verme

Ormanlardan aşağı aşar gelirim
Nazlı yari kaybettim ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Nazlı yarin hayali karşımda durur”

Bu vesile ile Mustafa Tuna amcamıza Cenab-ı Allah’dan rahmet, evlatları Yılmaz Tuna Beyefendi ile kızları: Zehra, Hülya, Şerife ve Derya Hanımefendilere sağlıklı, mutlu ve huzurlu uzun ömürler diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 20:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet ŞİMŞEK Arpaderesi Köyü Taşova
Ahmet ŞİMŞEK Arpaderesi Köyü Taşova - 2 yıl Önce

üstat bizim köyümüzün haberini sitenizde yayınlayabilirmisiniz.
https://05amasya-05.blogspot.com/2022/06/susuz-koy-arpaderesi.html

SIRADAKİ HABER