Amasya'ya Yakışanı İnşa Eden Başkan

Amasya Allah vergisi o coğrafi görünümüyle bir dünya cenneti. İşte bu cenneti görünür hale getirecek olağanüstü bir el, aşkla ve özveri ile çalışmaya devam ediyor.

Amasya'ya Yakışanı İnşa Eden Başkan

Amasya Belediye Başkanı seçildği günden itibaren dur durak bilmeden, her gün yeni projelerle Amasya'nın hem kültürel hem de turizm alanında kalkınması için titiz bir çalışma örneği gösteren Mehmet SARI Yeşilırmak için de kolları sıvadı. 

Coğrafi bakımdan Venedik şehrinin bir benzeri olan Amasya, bu coğrafi özelliğini ne kadar yansıtabiliyor ?

Aslında Amasya Venedik şehrinden daha öte bir ayrıcalığa sahip, kalesi,kral mezarları, köprüleri, dağları ve tarihi geçmişiyle tam bir dünya şehri...

Venedik kanalları ve küçük adacıklarıyla ünlü olmasına rağmen Amasya'nın tarihi mirasına baktığımızda Venediği 3'e katladığını unutmayalım. Venedik insan eliyle yapılmasına karşılık Amasya doğal bir oluşumun üzerinde yaşayan medeniyetlerin eserlerini bugünlere taşıyan bir tarihtir. İşte bu tarih bilincini araştırıp bugünlerin yani 21.yüzyılın şehri haline getirebilme düşüncesi ise ayrı bir aksiyondu. Bu aksiyonun mimarı da Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI olmuştur. Mehmet SARI bir tarih ve medeniyet şehri olan İstanbul'da hem yöneticilik yapmış, hem siyaset hem de işletmecilik yapmış bir iş insanı. Tarihin kalbi Sultanahmet'de birçok işletmesi olan SARI, tarihi dekorun da çıraklığını buralarda yapmış olup, usta bir gözlemci olarak şimdi kendi memleketi Amasya'da bu birikimini hizmete dönüştürüyor..

Amasya'yı ikiye ayıran Yeşilırmağın olağanüstü bir projeyle Venedik'i aratmayacak görselliğe sahne olacağını şimdiden sizlerle paylaşmak güzel bir duygu. Eğer Mehmet SARI bu sözü söylemişse yakın zamanda bu projenin gerçekleştiğini görmüş olacağız. Yalı boyundan ve Amasya kalesinden izlerken herkesin yüzünde bir tebessüm oluşacaktır.

Şimdiden hayırlı olsun diyelim...

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2022, 15:02

Müslüm Söyler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER