Pandemi'de En Sert Tedbirler Geliyor

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'de kısıtlama hakkında sert kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvesinde gerçekleştirilen toplantıda hangi tedbirler getirildi? Alışveriş merkezlerine giriş nasıl olacak? Nikah törenleri yapılmayacak devam edecek mi? İşte 15 başlıkta gelen tedbirler...

Pandemi'de En Sert Tedbirler Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak kısıtlamaların genişletildiğini açıkladı. Hafta içi her gün akşam saat 21:00 ile sabah saat 05:00 arası kısıtlama olacak. Hafta sonu ise Cuma akşamından başlayan bu kısıtlama Pazartesi sabahına kadar kadar devam edecek. Peki, kısıtlamada hangi tedbirler alındı? Alışveriş merkezlerine giriş nasıl olacak? Nikah törenleri yapılmayacak devam edecek mi? Şehirlerarası seyahat için ne yapmak gerekiyor? İşte tüm detaylar... 

Alınan karar gereği hafta içi 5 gün akşam saat 21:00'den sabah saat 05:00'e kadar sokağa çıkmak yasaklandı. 

Geçtiğimiz iki haftadır hafta sonları belli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Yeni karar gereği hafta sonrası tam sokağa çıkma yasağı getirildi. Buna göre, Cuma akşamı saat 21:00'den, Pazartesi sabahı saat 05:00'e kadar sokağa çıkmak yasaklandı.

Sokağa çıkma yasağı getirilen süre ve günlerde zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek. Kısıtlama süresince şehirlerarası seyahate izin verilecek zorunlu haller şu şekilde sıralandı:

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar...

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi)...

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler)

- ÖSYM  tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar...

- Ceza infaz kurumlarından salıverilen, vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığı'na ait e- ­Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler. İşte diğer önlemler...

1- Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

2- Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

3- Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri paket servis haricinde hizmet veremeyecek. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek

4- Kısıtlama sürecinde (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) yürüme mesafesindeki fırına gidilebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

5- Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek

6 Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecek.

7 Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.

8- Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak.

9- Nikah törenlerinde de 30 kişi sınırlaması geçerli olacak.

10- Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.

11- Kalabalık caddelere, meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararıyla sınırlanabilecek.

12- Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecek.

13- Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 2 Aralık Çarşamba gününden itibaren 10.00­-16:00 arası olacak şekilde belirlenecek, personel servis saatlerinin bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenecek.

14- 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

15- Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon yatırma işlemi yapılabilecek.

Hatırlatma; Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Sokak kısıtlaması hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER