Bir Ömürde Baki Kalan Vefadır

Birkaç gün önce vefat eden Selanik Mübadillerinin 2.kuşak tanıklarından Saliha Söyler'in tanıklık ettiği bir detay cenaze sonrası ortaya çıktı. Aslında bu detaydan öte bir vefanın tablo haline gelmiş haliydi.

Bir Ömürde Baki Kalan Vefadır

Yıllar öncesiydi, belki 40 belki de 50 hatırlamak için o günün şartları ve yaşananlar gözler önünde bir film gibi akması gerekir. Öyle de oldu. Hele bu durumları gurbette yaşayanlar dah güzel dile getirir ve daha net anlar. Bekir Söyler, Ankara Askeri Bando Ekibinde Jandarma Kıdemli Başçavuş...Mustafa Kaya ise Ankara Emniyetinde bir emniyet mensubu...

Başkent Ankara'da neredeyse aynı semtin aynı mahallesinde oturuyorlar. Arasıra bir araya geliyorlar ve memleketlerinden uzak kalmanın eksikliğini gideriyorlardı. Hatta ve hatta memleketlerinden bir hemşehrisi gelse misafir etmek için yarışır gibiydiler. Şimdilerle kıyaslamak hiç ama hiç mümkün değil. İnsanlar birbirlerinden kaçarcasına gizleniyorlar. Oturdukları semtleri bile neredeyse zor öğrenebiliyoruz. Bırakın hemşehrinin birbirine ziyarette bulunmasını, akrabalar bile birbirlerinden bihaber.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın Taşova Kaymakamı Ahmet Gökçecik ile birlikte Bekir Söyler'e taziye ziyaretinde bulunması bu haberi hazırlamama vesile oldu.

Şimdi şu resme iyi bakın dostlar...

Yıllarca gurbette birlikte aynı semtte oturup, belkide akşamları aynı çayı içmediklerinde huzursuz olan iki güzel adam...Bekir Söyler ve Mustafa Kaya...

Onca yıl çalışırken, güzel günlerde bir arada geçen koca bir ömrün neredeyse yarıdan fazlası...

Ve hüzün dolu bir günde yine o iki güzel adam aynı karade ve hüznü paylaşıyorlar...

Nereden nereye derken, acaba hiç düşünüyor muyuz. Onlar nereden nereye gelmiş, biz nereye gidiyoruz...

Selametle...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER