Uzmanlardan 2022 İçin Ciddi Uyarılar....

TÜRKİYE Omicron varyantının ardından 35 bini geçen günlük vaka sayılarıyla boğuşurken uzmanlardan daha da korkutan açıklamalar peş peşe geldi. Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yılbaşı kutlamalarında aynı anda iki virüsü birden kapma tehlikesi olduğunu belirtip uyardı: Çocuk hastalar artıyor. Son bir haftalık süreçte özellikle asistan doktorlar ve öğrenciler arasında virüs yayılıyor...

Uzmanlardan 2022 İçin Ciddi Uyarılar....

Türkiye birden fırlayan koronavirüs vakalarıyla boğuşuyor. Pastanelerde ciddi bir yoğunluk yaşanmıyor gibi görünse de özellikle çocuk hasta sayısı hızla yükseliyor. Son 24 saatte 36 bin 684 kişinin testi pozitif çıktı, 142 kişi hayatını kaybetti. Uzmanlardan özellikle yılbaşı kutlamaları için uyarı üstüne uyarı gelmeye başladı. Aman dikkat 2 virüsü birden kapabilirsiniz...

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, son bir haftalık süreçte özellikle asistan doktorlar ve öğrenciler arasında Kovid-19 bulaşanların sayısının arttığını belirtti. Hastaneye yatışlarda artış olmadığını söyleyen Prof. Dr. Tükek şu uyarılarda bulundu:“Maalesef birçok arkadaşımız enfekte olmuş durumda. Meslektaşlarımız hasta arkadaşlarını idareye etmeye çalışıyorlar ancak Omicron varyantı Avrupa’daki gibi yayılım gösterirse sıkıntı yaşayabiliriz. Yeni yıla girerken tüm vatandaşlarımızın maske ve sosyal mesafe kuralına uymasını öneriyoruz.""Sadece kapalı mekânlar değil, evlerde bir araya gelecek 3, 4 aile bile hastalığın kendi içlerinde yayılmasına neden olabilir. Omicron’un yayılım hızı korkutuyor. Tüm vatandaşlarımız hem yeni yılda hem de tehlike geçene kadar tıpkı pandeminin ilk dönemindeki gibi çok sıkı tedbirler almalı.""Bir diğer gözden kaçan sorun ise influenza (grip) vakalarındaki ciddi artış. Ayrıca çocuk vaka sayıları da hızla artıyor. Birçok kişi ‘Nasıl olsa ayakta, hafif atlatırım diyerek Omicron’ tehdidini umursamıyor.""Ancak unutulan tehlike, aynı anda hem influzenza, hem Kovid-19 riski olması. Bu durumda iki virüs farklı bir yapıya dönüşüp yeniden yayılım gösterebilir. İnfluenza ve Omicron genleri kendi arasında transfer olabileceği gibi, yeni tür virüs riski bulunuyor.

”Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Bülent Tutluoğlu ise vaka sayısındaki yükselmenin Omicron kaynaklı olabileceğini belirtirken, şu uyarı ve öneride bulundu:

“Birçok hastanenin acil servisinde ciddi yoğunluk ve test kuyrukları söz konusu. Bağlı olduğum kurumun Kovid-19 vakaları için ayrılan yatakları dolmuş durumda. Çocuk enfeksiyon uzmanı meslektaşlarımızdan da çocuk vaka sayısında artış olduğunu duymaktayız.""Yılbaşı ve sonrasındaki 10 günlük süreç çok kritik. Kapalı alanlarda maske ve mesafe kuralının hiçe sayıldığını görmek bizleri üzmekle kalmıyor, yaralıyor. Yeni yılda vaka sayısı anlamında endişeli bir tablo ortaya çıkabilir. Vatandaşlarımız bu dönemde hem influenza hem Kovid-19 yani Omicron kapabilir."

"Bu durumda hafif seyirli olduğu belirtilen Kovid-19 sürecinin ağır geçmesi riski söz konusu. Her iki virüsü kapanlar daha ağır hastalık tablosu oluşacaktır. Lütfen herkes çok dikkatli olsun. Özellikle yeni yıl kutlamalarında kalabalıkların bir araya gelmesi, maske ve mesafeden taviz verilmesi hastalığın çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur.”Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da “İnsanlarda ‘Omicron hafifi geçiyormuş’ algısı oluştu ama bu doğru değil. Bu dönemde ne yazık ki influenza A türünde de ciddi artış söz konusu. Ocak ayının ikinci yarısından itibaren Kovid-19 ve influenza vaka tablosu endişe veren rakamlara ulaşabilir. Özellikle gençlerimizin çok rahat tavır takındıkları, sosyal mesafe ve maske kuralına riayet etmediklerini görmek bizi üzüyor” bilgisini paylaştı.Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, önceki gün yaptığı açıklamada, yılbaşı için plan yapanlara bir dizi öneride bulunmuştu: “Yılbaşı, tatiller gibi dönemlerde maalesef vatandaşlar daha çok kalabalıkta bir arada olma eyleminde oluyorlar. Şu an için baktığımızda yılbaşı için bir hareketliliğin yaşanmaya başladığına şahit oluyoruz.

"Mevcut durumda virüsün yüksek düzeyde bulaşıcı olduğunu da düşündüğümüzde dikkatli olmak gerekiyor. Benim yılbaşı için önerilerim; yine vatandaşlar mümkünse çekirdek aileleriyle zaman geçirmeleri, birkaç aile bir araya gelecekse ortamın temiz hava ile havalandırılması.""Aynı zamanda vatandaşlar bir araya gelecekse, aşılama dozları eksik olanların tamamlaması, hiç başlamayanların başlaması önemli. Dış mekanlara gidilecekse de dış mekanları havalandırılan ve mesafeye dikkat eden mekanlar olmasını tercih ederseler, olabildiğince az düzeyde enfekte kişi ile beraber yılbaşı sürecini geçirebiliriz düşüncesindeyim.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER